Bizden Haberler

FOREST EUROPE ANKET FORMU DOLDURULARAK VE LUBo’YA GÖNDERİLDİ

FOREST EUROPE sürecindeki İmzacı ve Gözlemci ülke ve kuruluşlara, FOREST EUROPE Bonn İrtibat Bürosu (LUBo) tarafından “Orman Zararları bağlamında Özellikler, Aktörler ve İhtiyaçlar” başlıklı anket formu gönderildi. Söz konusu anket formu, dış ilişkileri konularından sorumlu Yeşil Türkiye Ormancılar Derneği üyesi S. Serdar Yegül tarafından doldurularak LUBo’ya gönderildi.

KONUNUN GEÇMİŞİ

Avrupa’da Ormanların Korunması Bakanlar Konferansı (FOREST EUROPE) sürecinde Sekizinci Bakanlar Konferansı, 14-15 Nisan 2021 tarihlerinde Slovak Cumhuriyetinin Bratislava kentinden yönetildi ve çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Konferansta, “İstediğimiz Gelecek: İhtiyacımız olan Ormanlar” başlıklı bildirge (declaration) ve “Tüm-Avrupa Ormanlarını İklim Değişikliğine Uyarlamak” başlıklı ilke kararı (resolution), Avrupa ülkelerinin ormanlardan sorumlu bakanları tarafından kabul edildi.

FOREST EUROPE Sekizinci Bakanlar Konferansı taslak Bildirge ve İlke Kararı belgeleri, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Sayın Bekir Pakdemirli adına Orman Genel Müdürü Sayın Bekir Karacabey tarafından imzalandı.

FOREST EUROPE Sekizinci Bakanlar Konferansı sonrası, FOREST EUROPE İrtibat Bürosu görevi, Slovak Cumhuriyetinden (Bratislava İrtibat Bürosu/LUB) Almanya’ya (Bonn İrtibat Bürosu/LUBo) geçti.

İlk faaliyet olarak, “Tüm-Avrupa Ormanlarını İklim Değişikliğine Uyarlamak” başlıklı bir ilke kararı doğrultusunda, LUBo ve Avrupa Orman Enstitüsü’nün (EFI) FOREST EUROPE ekibi tarafından taslak FOREST EUROPE Çalışma Programını (2021 – 2024) geliştirildi. Sözkonusu çalışma programı, 1 – 2 Eylül 2021 tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilen ve LUBo tarafından yönetilen Uzman Düzey Toplantısında (ELM) tartışıldı ve kabul edildi. Dernek adına toplantıya, dış ilişkiler konulularından sorumlu Dernek üyesi S. Serdar Yegül katılım sağladı.

LUBo ve EFI FOREST EUROPE ekibi, kabul edilen çalışma programı doğrultusunda, tüm-Avrupa Orman Riski Bilgi Mekanizması için bilgi toplamak amacıyla anket formları geliştirildi. LUBo ve EFI FOREST EUROPE ekibi tarafından, ilk olarak “Orman Zararları Bağlamında Özellikler, Aktörler ve İhtiyaçlar” başlıklı anket formu, FOREST EUROPE İmzacı ve Gözlemci ülke ve kurumlara Eylül (2021) ayında gönderildi.

Aşağıda yer alan anket formu, dış ilişkiler konulularından sorumlu Dernek üyesi S. Serdar Yegül tarafından doldurularak Bonn İrtibat Bürosuna (LUBo) gönderildi.

* *

ORMAN ZARARLARI BAĞLAMINDA ÖZELLİKLER, AKTÖRLER VE İHTİYAÇLAR” BAŞLIKLI ANKET FORMU

1. Orman Riski Bilgi Mekanizması bağlamında ülkenizdeki / kuruluşunuzdaki irtibat kişisi kimdir?

2. Ülkenizdeki / bölgenizdeki en alakalı orman hasarı nedenleri nelerdir?

ABİYOTİK:

Orman yangını: …  Fırtınalar: …   Kuraklık: …   Ek olarak:…

BİYOTİK:

Haşarat: …   Diğer zararlılar ve hastalıklar: …   Toynaklılar: …   Ek olarak:…

3. Ülkenizdeki orman zararlarıyla mücadele / mücadele için en uygun faaliyetler nelerdir?

4. Herhangi bir uluslararası/sınır ötesi orman hasarı faaliyetine/işbirliğine katıldınız mı?

5. Ülkenizde orman riskinin önlenmesi konusunda en ilgili faaliyetler (örn. orman yönetimi) nelerdir?

6. Ülkenizdeki orman riskleriyle başa çıkmak için başlıca orman politikası araçları nelerdir?

7. Orman riskleriyle daha iyi başa çıkmak için ne gereklidir (örneğin, bir tüm-Avrupa Orman Risk Mekanizması’nda) ?

Siyasi destek: …        Finansal araçlar: …    Bilgi, işbirliği ve eğitim: …

8. Ek yorumlar ve bilgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir