Bizden Haberler

Yeşil Türkiye “Ormanlar ve Biyolojik Çeşitlilik Sempozyumu”nda

Ormanlar ve Biyolojik Çeşitlilik Sempozyumuna Yeşil Türkiye olarak katılım sağladık.
4-7 Kasım 2021 tarihinde Antalya’da Orman Mühendisleri odası tarafından icra edilen ve Moderatörlüğünü Derneğimiz üyesi Sn. İsmail BELEN tarafından gerçekleştirilen Ormanlar ve Biyolojik Çeşitlilik Sempozyumuna Derneğimiz yönetim kurulu üyesi Salih TAŞDEMİR katılım sağlamıştır.
Ormanlar ve Biyolojik Çeşitlilik Sempozyumu’nda, Ulusal ve Uluslararası düzeyde yoğun bir katılım ile kamu, STK ve üniversitelerden katılım sağlayan konuşmacılar kendi alanlarına ait konularda sunumlarını gerçekleştirdiler.

Konuşmacılar ormanların biyoçeşitliği sağladığı katkılar için özetle aşağıdaki hususları vurgulamışlardır;

Ormanlar biyolojik çeşitliliğin ana unsurlarından birisi olup, ormanlardaki biyoçeşitliliği korumadan dünyadaki biyoçeşitliliği korumak imkânsızdır.
Ormanlar karasal biyolojik çeşitliliğin %90’ına ev sahipliği yapmaktadır. Orman ekosistemleri, var olmaları ya da yok olmaları ile tüm canlı ve cansız varlıkları etkileyebilen doğal varlıklardır. Doğal olarak, ormansızlaşma sorunu çevre sorunlarının en temel yapı taşını oluşturmaktadır.
Konuşmacılar sunumlarını tamamladıktan sonra sempozyumun ikinci günü öğlen sonu Orman Genel Müdürlüğü Yangın Eğitim Merkezi ile bitkisel ve hayvansal biyoçeşitliliğin yoğun olduğu termessos Milli Parkı ziyaret edildi.
Termessos Millli Parkı detaylı bilgi için; http://termessos.tabiat.gov.tr/
Sempozyuma ait sunumları aşağıdaki linklerden izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=P8P8owER2WY

‘https://www.youtube.com/watch?v=lmKZDdyDPJ0’

‘https://www.youtube.com/watch?v=mtvD13cBYDU’

https://www.youtube.com/watch?v=cuJR-MHf_D8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir