fbpx

Faydalı Böcekler Nelerdir?

Faydalı Böcekler Nelerdir?

Faydalı Böcekler bahçelerinizde, ormanlarda ve tarımsal üretimde farklı türden yararlı olabilecek böceklerdir. Bu böcekler sayesinde daha sağlıklı bir yaşam sürmemiz mümkün olabilmektedir.

Yararlı böcek tanımına uyabilecek türler arasında uğur böceği, peygamberdevesi, bombus arıları, kelebekler, bal arıları gibi böcek çeşitleri yer alır. Hepsinin faydaları farklıdır.

Uğur Böceği 

Uğur böcekleri çeşitli böceklere, özellikle yaprak bitlerine ve öz bitki besleyicilere karşı doğal bir düşman olduklarından sayısız fayda sunar. Tek bir uğur böceği, ömrü boyunca yaklaşık 5.000 yaprak biti yiyebilir (günde yaklaşık elli böcek). Sonuç olarak, bahçenizdeki, ürünlerinizdeki veya peyzajdaki zararlıları kontrol etmek için mükemmeldir.

Yaprak bitlerine ek olarak, uğur böcekleri kabuklu bit, akarlar, patates böcekleri ve beyazsinekler ile beslenir. Bu yararlı böcekleri bahçenize çekmek için, karahindiba, eğrelti otu ve durakoyu gibi bitkileri bahçenize ekebilirsiniz. Uğur böceği polenlerden (böceklerin yanı sıra) hoşlandığından, Melekotu, çuhaçiçeği ve beyaz deliotu (mine/alisyum) gibi çiçekler de bu küçük böcekleri çekmede etkilidir. Bir uğur böceği varlığını sürdürmek için bir başka etkili strateji, bahçenize yaprak bitlerini çeken lahana ve turp gibi (tuzsuz bitkileri) ekmektir. Bu yararlı böcekler mutlaka ama mutlaka bahçelere çekilmelidir.

Peygamber Devesi

Uğur böceği gibi, peygamberdevesi (peygamber böceği) de böceklere karşı acayip iştahı nedeniyle yararlı bir katkı sağlar. Büyüklüğü nedeniyle, sadece birkaç böcek peygamberdevesi saldırısına karşı kendi başlarına durabilir. Peygamberdevesi, sinekler, hamam böcekleri, tırtıllar, cırcır böcekleri, çekirgeler ve güveler de dâhil olmak üzere çok çeşitli böceklerle beslenir. Peygamberdevesi de gelişmek için suya ihtiyaç duyar. Bu nedenle küçük bir kaya (ya da çakıl) tabakası ile sığ su tabaklarını yerleştirmek de yardımcı olur. Saman veya ot öbeklerinin eklenmesi, bölgedeki diğer avcılardan gizlenmeleri için etkili bir araç sağladığı için peygamberdevelerini çekmede de etkilidir. Bununla birlikte, peygamberdevesi hakkında dikkat edilmesi gereken önemli bir husus, peygamberdevesi (mantis) nüfusunun kontrol edilmediği takdirde zarar verebileceğidir. Bunun nedeni, mantislerin faydalı ve zararlı böcekler arasında ayırım yapmamasıdır. Diğer gıda kaynakları mevcut değilse, uğur böceği ve arılar gibi yararlı böcekleri tüketmesidir.

Bombus Arıları

Bombus arıları (ve genel olarak çoğu arıların), bitkilerin döllenmesine yardımcı olmaları nedeniyle faydalı bir katkı sağlar. Arılar bir çiçekten diğerine giderken, polen taneleri arıya yapışır ve arı üzerlerine geldiğinde diğer bitkilere aktarılır. Bu süreç “tozlaşma” olarak bilinir. Bombus arıları her türlü hava koşulunda tozlaşır ve ABD’de her yıl meydana gelen toplam tozlaşmanın yaklaşık üçte ikisinden sorumludur. Sonuç olarak, bombus arıları bitkilerin büyümesi ve gelişmesi için hayati öneme sahiptir.

Bombus arısı  çiçekleri ve çiçeklenme meyvelerini / sebzelerini sever. Kelebek otu, gelincikler ve zambaklar özellikle favorileridir.

Toprak (Yer) Böcekleri

Yer böcekleri bu listedeki diğer böceklere benzer şekilde bitki zararlılarını avlayan yırtıcı bir türdür. Geceleri ortaya çıkan bu küçük böcekler, sümüklüböcek, salyangoz, lahana kurtçukları, karıncalar, yaprak bitleri ve tırtıllar ile beslenir. Bir yer böceği, tek başına, kısa ömrü boyunca elliden fazla tırtıl yiyebiliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde, şu anda 2.500’den fazla bilinen yer böceği türü vardır.

Kaynak: http://www.cevrebilinci.com/faydali-bocekler-bahce-tarimda-biyolojik-mucadele-icin-yararli-oluyor/ – 29.04.2021

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir