fbpx

Geleneksel “Ailen İçin Fidan Dik” Etkinliğimizin 3.sü Coşkuyla Gerçekleştirildi

Geleneksel “Ailen İçin Fidan Dik” Etkinliğimizin 3.sü Coşkuyla Gerçekleştirildi

Yeşil Türkiye olarak son yıllarda unutulmuş, ancak binlerce yıldır süregelen, ailelerin kendi ve evlatları için her yıl bir fidan dikmesi geleneğini canlandırıyoruz.

Bu çerçevede, Yeşil Türkiye farklı okullardan (Anaokulu, İlkokul, Ortaokul, Lise) yaklaşık 600 öğrenci, öğretmen veli ve üyelerimizin katılımı ile yaklaşık 800 kişinin katılımı ile Ankara’da 30 Nisan 2024 Salı günü fidan dikim etkinliği gerçekleştirmiştir. Bu etkinlikte öğrenciler, öğretmenler ve velilerine doğa sevgisi, toprak, fidan dikimi çerçevesinde eğitim verilmiş ardından uygulamalı olarak fidan dikimi gerçekleştirmiştir.

“Ailen İçin Fidan Dik” etkinliğinde Yeşil Türkiye üyesi olan Orman Genel Müdürlüğü, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü ve diğer kurumlardan çok sayıda teknik personel katılım sağlayarak öğrencilere teknik destek sağlamıştır.

Yeşil Türkiye Genel Sekreteri Mehmet YILDIZ, günden güne artan küresel çevre sorunlarından bahsetmiş, çözüm için Yeşil Türkiye olarak dünyada yaşayan her bir kişinin yılda en az bir fidan dikmesinin önemini vurgulamıştır. Ayrıca YILDIZ, bu etkinliğe katılamayanlar için dünyanın neresinde olunursa olunsun,  https://yesilturkiye.org/bagis/ailem-icin-fidan-bagisi/ adresine girerek köyünüze, memleketinize aileniz bireyleri adedince her yıl fidan dikilmesi için bağış yapılabileceğini ifade etmiştir.

YILDIZ, “İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğünce 2023-2024 eğitim öğretim yılında desteklenen STK’lar arasında yer alan Yeşil Türkiye olarak 30’u engel tanımaz öğrenci olmak üzere anaokulu, İlkokul, ortaokul, meslek lisesi ve özel eğitim meslek okulundan yaklaşık 600 öğrenci, velileri ve eğitim kadrolarıyla birlikte yaklaşık 800 kişi ile birlikte burada fidan dikiyoruz, anaokulundan başlayarak küresel problemlere karşı sosyal sorumluluk projelerinde yer almanın gerekliliğini uygulamalı olarak öğretiyoruz, yaşadıkça dikilen bu fidanlar bize nefes olacak, artık her yıl herkesin bir fidan dikmesi geleneği canlanacak” demiştir. Devamında “Bu vesile ile Orman Genel Müdürlüğüne, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğüne, katılım sağlayan okullarımıza, öğrencilerimize ve üyelerimize etkinliğimize sağladıkları destekten dolayı teşekkür ediyoruz.” dedi.

Etkinliğimizden renkli görüntüler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir