fbpx

Fidan Dikim Etkinliğimiz Coşkuyla Gerçekleştirildi

Fidan Dikim Etkinliğimiz Coşkuyla Gerçekleştirildi

Yeşil Türkiye olarak son yıllarda unutulmuş, ancak binlerce yıldır süregelen, ailelerin kendi ve evlatları için her yıl bir fidan dikmesi geleneğini canlandırıyor.

Bu çerçevede, Yeşil Türkiye farklı okullardan (Anaokulu, İlkokul, Ortaokul, Lise) yaklaşık 650 öğrencinin katılımı ile Ankara’da 3 Mayıs 2023 Çarşamba günü fidan dikim etkinliği gerçekleştirmiştir. Bu etkinlikte öğrenciler, öğretmenler ve velilerine doğa sevgisi, toprak, fidan dikimi çerçevesinde eğitim verilmiş ardından uygulamalı olarak fidan dikimi gerçekleştirmiştir.

“Ailen İçin Fidan Dik” etkinliğinde Yeşil Türkiye üyesi olan Orman Genel Müdürlüğü, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü, FAO Türkiye Ofisi, Ankara İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü ve diğer kurumlardan çok sayıda teknik personel katılım sağlayarak öğrencilere teknik destek sağlamıştır.

Yeşil Türkiye Genel Başkanı Cafer ORHAN, günden güne artan küresel çevre sorunlarından bahsetmiş, çözüm için Yeşil Türkiye olarak dünyada yaşayan her bir kişinin yılda en az bir fidan dikmesinin önemini vurgulamıştır. Ayrıca, ORHAN, bu etkinliğe katılamayanlar için dünyanın neresinde olunursa olunsun,  https://yesilturkiye.org/bagis/ailem-icin-fidan-bagisi/ adresine girerek köyünüze, memleketinize aileniz bireyleri adedince her yıl fidan dikilmesi için bağış yapılabileceğini ifade etmiştir. ORHAN, “Yeşil Türkiye olarak 30’u engel tanımaz öğrenci olmak üzere anaokulu, İlkokul, ortaokul, meslek lisesi ve özel eğitim meslek okulundan yaklaşık 650 öğrenci, velileri ve eğitim kadrolarıyla birlikte burada fidan dikiyoruz, anaokulundan başlayarak küresel problemlere karşı sosyal sorumluluk projelerinde yer almanın gerekliliğini uygulamalı olarak öğretiyoruz, yaşadıkça dikilen bu fidanlar bize nefes olacak, artık her yıl herkesin bir fidan dikmesi geleneği canlanacak” demiştir.

Etkinliğimize katılım sağlayan “Keçiören-Yalçın Eskiyapan İlkokulu, 19 Mayıs ilkokulu, İbn-i Sina Ortaokulu, Pursaklar- Yıldırım Beyazıt İlkokulu, Yenimahalle- Mehmet Emin Yurdakul Ortaokulu, Çankaya-Nevzat Ayaz Lisesi, Etimesgut Özel Eğitim Okulu özel okullarımıza ve bir çok özel firmadan bizlerle olan şirketlerimize teşekkür ediyoruz dedi.

Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Taraflar Konferansına akredite ve kamu yararı statüsüne sahip Yeşil Türkiye, 1950’den beri Türkiye’yi yeşillendirmeye devam ederken artık tüm dünyada yaşanılabilir bir çevre için fidan dikme faaliyetlerini sürdürecektir.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir